Bishop’s Diary 2018

The Rt Revd AJ Kannemeyer

 

Diary 2018

 

January 2018

2          THE HOLY NAME OF JESUS: THE CIRCUMCISION OF CHRIST

1– 15   Bishop Allan on leave

4          Diocesan Offices re-open

6          THE EPIPHANY OF OUR LORD

7          FIRST SUNDAY AFTER THE EPIPHANY: The Baptism of Christ, (1st Sunday of the Year)

11        THE HOLY INNOCENTS

13        (Mother’s Union Executive & Council Meeting – Magaliesburg) (09:00)

14        SECOND SUNDAY AFTER THE EPIPHANY, (2nd Sunday of the Year)

            Bishop’s Discretionary Sunday

16        Tshwane Ecumenical Leaders’ Forum – Santa Sophia (07:30)

18        CONFESSION OF ST PETER

18-20   Anglican Canon Law Council Annual Conference – Brentwood Park, Benoni       

21        THIRD SUNDAY AFTER THE EPIPHANY, (3rd Sunday of the Year)

            St Francis, Mamelodi – Confirmation (08:00)

24        Diocesan Executive Committee meeting

25        THE CONVERSION OF ST PAUL

25-26   Bishop and Archdeacons Planning Meeting

28        FOURTH SUNDAY AFTER THE EPIPHANY, (4th Sunday of the Year)

St Alban the Martyr Cathedral – Confirmation & Institution & Installation (09:30)

 

 

February 2018

2          THE PRESENTATION OF OUR LORD IN THE TEMPLE

            (Archdeaconry Clergy meeting – Magaliesburg – St Bede, Soshanguve) (10:00)

(Archdeaconry Clergy meeting – Rustenburg – St Andrew’s Tlhabane) (10:00)

2-12     Bishops’ Conference for early years of Episcopal Ministry – Canterbury Cathedral

3          (Diocesan Children’s Ministry Board Meeting)

4          FIFTH SUNDAY AFTER THE EPIPHANY, (5th Sunday of the Year)

            Special Day of Prayer: Education Sunday

6          (St Augustine’s Advisory Committee – St Mary’s DSG) (15:00)

St Mary’s DSG – Governing Body (17:00)

10        (Mother’s Union Diocesan Executive meeting – Cathedral) (09:00)

11        TRANSFIGURATION SUNDAY, Last Sunday after the Epiphany

14        ASH WEDNESDAY

15        Diocesan Board of Trustees (12:30)

Diocesan Finance Board (15:00)

16        Chapter (09:00)

17        Diocesan Standing Committee

18        FIRST SUNDAY IN LENT  

            Bishop’s Discretionary Sunday

18-23   Synod of Bishops – Kopanong Conference Centre

20        (Archdeaconry Council meeting – Hennops River) (18:00)

21        Ember Day

February 2018 (Cont)

22        (Irene Homes Governing Body) (15:00)

22        (Archdeaconry Council meeting – Pretoria East)

23        Ember Day

24        (Archdeaconry Council meeting – Madibeng and Tshwane Bokone)

24        Bishop Elect of Diocese of Khahlamba – Consecration & Enthronement – Queenstown

            (Friends of Tumelong)

25        SECOND SUNDAY IN LENT, Ember Sunday

Bishop’s Discretionary Sunday

27-28   Diocesan Clergy Retreat

           

 

March 2018

Dedicated to Tshwane Bokone Archdeaconry

1-2       Diocesan Clergy School

2          (Special Day of Prayer:  Women’s World Day of Prayer)

            (Archdeaconry Clergy meeting – Rustenburg CTK, Phokeng) (10:00)

(Archdeaconry Clergy meeting – Magaliesburg St Mary, Winterveldt) (10:00)

3          (Anglican Women’s Fellowship Quiet Day – St Mary’s DSG)

(Mothers’ Union AGM – Cathedral) (09:00)

            (Archdeaconry Children’s Ministry/Sunday Teacher’s Training)

4          THIRD SUNDAY IN LENT

Reserved for Institution & Installation of a Rector

7          St Alban’s College Foundation (16:00)

11        FOURTH SUNDAY IN LENT  

Reserved for Institution & Installation of a Rector

14        Tumelong Board meeting (15:00)

Diocesan Executive Committee meeting (17:00)

17        (Mothers’ Union Executive & Host Archdeaconry – Tshwane Bokone) (09:00)

            Church/Chapel Wardens Workshop

18        FIFTH SUNDAY IN LENT

Bishop’s Discretionary Sunday

21        Public Holiday – Human Rights Day

24        (Archdeaconry Council meeting – Magaliesburg St Hilda, Gezina) (14:00)

(Archdeaconry Council meeting – Rustenburg – St Stephen, Mogwase) (14:00)

25        PALM SUNDAY: THE SUNDAY OF THE PASSION

Reserved for Institution and Installation of a Rector

26        Monday in Holy Week

27        Tuesday in Holy Week

28        Wednesday in Holy Week

29        MAUNDY THURSDAY – Renewal of Vows – St Alban the Martyr Cathedral (10:00)

30        GOOD FRIDAY – Fast Day

31        HOLY SATURDAY

 

 

April 2018

Dedicated to Pretoria East Archdeaconry

1          EASTER DAY – THE RESURRECTION OF OUR LORD

Trinity Lynnwood – Visitation

April 2018 (Cont)

2          Monday in Easter Week – Public Holiday

3          (St Augustine’s Advisory Committee – St Mary’s DSG) (15:00)

5          Mother’s Union Lady Day – Tshwane Bokone (09:00)

7          Holy Cross, Lefaragatlhe Rustenburg – Blessing (15:00)

8          SECOND SUNDAY OF EASTER, Easter 1

Reserved for Institution & Installation of a Rector

9          THE ANNUNCIATION OF THE BLESSED VIRGIN MARY

10        St Mary’s DSG Walkabout followed by Governing Body termly meeting (17:00)

11-13   Diocesan Clergy School

13        (Archdeaconry Clergy meeting Magaliesburg – St Laurence, Soshanguve) (10:00)

(Archdeaconry Clergy meeting Rustenburg – Holy Trinity, Rustenburg) (10:00)

14        Peter Masiza Anglican Men’s Guild Elective Conference – St Alban Cathedral

15        THIRD SUNDAY OF EASTER, Easter 2

Reserved for Institution & Installation of a Rector

18        Diocesan Executive Committee meeting (17:00)

21        (Friends of Tumelong Meeting)

21-22   Winderveldt District – Visitation

22        FOURTH SUNDAY OF EASTER, Easter 3

Winterveldt District – Visitation

23-30   Bishop Allan on leave

25        ST MARK, THE EVANGELIST

  • Public Holiday – Freedom Day

29        FIFTH SUNDAY OF EASTER, Easter 4  

 

 

May 2018

1          ST JOSEPH – (Public Holiday)

Special Day of Prayer: Workers’ Day

Irene Homes Fete

1-2       Bishop Allan on leave

3          ST PHILIP AND ST JAMES, APOSTLES

4          (Archdeaconry Clergy meeting – Magaliesburg – St Wilfred, Hillcrest) (10:00)

            (Archdeaconry Clergy meeting – Rustenburg – St Stephen, Photsaneng) (10:00)

5          Tumelong Annual General Meeting – Bishop Kraft Centre (09:00)

(Diocesan Children’s Ministry Board Meeting)         

5-6       (Mother’s Union Leaders’ Training – tba) (09:00)

6          SIXTH SUNDAY OF EASTER, Easter 5

Bishop’s Discretionary Sunday

10        THE ASCENSION OF THE LORD

10        (Irene Homes Governing Body Meeting) (15:00)

12        Simon of Cyrene

(Anglican Women’s Fellowship – Annual General Meeting)

13        SEVENTH SUNDAY OF EASTER or the Ascension (Easter 6)

St Paul, Ramogodi – Dedication of the Church

14        ST MATTHIAS, APOSTLE

17        Diocesan Board of Trustees (12:30)

Diocesan Finance Board (15:00)

18        Chapter (09:00)

May 2017 (Cont)

19        Diocesan Standing Committee

20        THE DAY OF PENTECOST

            Bishop’s Discretionary Sunday

22        (Archdeaconry Council Meeting – Hennops River)

23        Ember Day

24        Clergy Day (08:30)

(Archdeaconry Council Meeting – Pretoria East)

25        Ember Day

Special Day of Prayer: Africa Day

26        Lay Ministers’ Seminar

(Archdeaconry Council meeting – Madibeng & Tshwane-Bokone)

            (Friends of Tumelong)

27        TRINITY SUNDAY – Ember Sunday

Special Day of Prayer: Anglican Communion Sunday

31        CORPUS CHRISTI

 

June 2018

Dedicated to Magaliesburg Archdeaconry

YOUTH MONTH

1          THE VISITATION OF THE BLESSED VIRGIN MARY

Special Day of Prayer: Orphans and children at Risk

(Archdeaconry Clergy meeting – Magaliesburg – Christ the King, Mabopane) (10:00)

(Archdeaconry Clergy meeting – Rustenburg – St Stephen, Mogwase) (10:00)

2          Bousfield Lodge Annual General Meeting – St Hilda, Gezina (10:00)

            (Archdeaconry Children’s Ministry/Sunday School Teacher’s Training)

3          SECOND SUNDAY AFTER PENTECOST, (9th Sunday of the Year)

            Corpus Christi, Garsfontein – Confirmation

5          (Special Day of Prayer: World Environment Day)

St Mary’s DSG – Governing Body (17:00)

6          St Alban’s College Foundation (16:00)

9          Mother’s Union Election of Diocesan President – Diocesan Office (10:00)

10        THIRD SUNDAY AFTER PENTECOST, (10th Sunday of the Year)

Bishop’s Discretionary Sunday

11        ST BARNABAS, APOSTLE

14        St Alban’s College – ConfirmationCathedral (09:00)

16        Youth Day

Diocesan Children and Youth Day Celebrations with the Bishop

17        FOURTH SUNDAY AFTER PENTECOST, (11th Sunday of the Year)

20        Special Day of Prayer: Refugees

Tumelong Board meeting (15:00)

Diocesan Executive Committee meeting (17:00)

23        (Archdeaconry Council meeting Magaliesburg – St John, Madidi) (14:00)

(Archdeaconry Council meeting – Rustenburg – Holy Trinity) (14:00)

24        FIFTH SUNDAY AFTER PENTECOST, (12th Sunday of the Year)

Bishop’s Discretionary Sunday

25        THE BIRTH OF ST JOHN THE BAPTIST

29        ST PETER AND ST PAUL, APOSTLES

30        Sunday Teacher’s Quiet Day with the Bishop

July 2018

Dedicated to Hennops River Archdeaconry

1          SIXTH SUNDAY AFTER PENTECOST, (13th Sunday of the Year)

3          ST THOMAS, APOSTLE

6          (Archdeaconry Clergy meeting – Magaliesburg – St Hilda, Gezina) (10:00)

            (Archdeaconry Clergy meeting – Rustenburg – ST Matthew, Tweelaagte) (10:00)

8          SEVENTH SUNDAY AFTER PENTECOST, (14th Sunday of the Year)

(Special Day of Prayer: Mission to all Seafarers)

15        EIGHTH SUNDAY AFTER PENTECOST, (15th Sunday of the Year)

18        (Tumelong Project visits – Mandela Day)

Diocesan Executive Committee (17:00)

19        (Irene Homes Governing Body Meeting) (15:00)

22        NINETH SUNDAY AFTER PENTECOST, (16th Sunday of the Year)

Ekangala Cluster – Confirmation (08:00)

23        ST MARY MAGDALENE

25        ST JAMES, APOSTLE & MARTYR

28        Mother’s Union Executive & Council – Hennops River) (09:00)

29        TENTH SUNDAY AFTER PENTECOST, (17th Sunday of the Year)

Anglican Women’s Fellowship – Mary & Martha Day

31        St Mary’s DSG – Budget & Governing Body meeting (17:00)

 

 

August 2018

(MONTH OF COMPASSION)

1          (St Augustine’s Advisory Committee – St Mary’s DSG) (15:00)

St Alban’s College Foundation (16:00)

3          (Archdeaconry Clergy meeting Magaliesburg – St Stephen, Klipgat) (10:00)

            (Archdeaconry Clergy meeting Rustenburg – St Mark, Sandfontein) (10:00)

4          (Diocesan Children’s Ministry Board Meeting)

            Church/Chapel Wardens Workshop

5          ELEVENTH SUNDAY AFTER PENTECOST, (18th Sunday of the Year)

OR: THE TRANSFIGURATION OF OUR LORD

St Saviour, Pretoria West – Confirmation (09:00)

6          THE TRANSFIGURATION OF OUR LORD

  • (National Women’s Day – Public Holiday)

(Anglican Women’s Fellowship Prayer Day)

11        Mothers’ Union Mary Sumner Day – Hennops Archdeaconry (09:00)

12        TWELFTH SUNDAY AFTER PENTECOST, (19th Sunday of the Year)

Rustenberg Archdeaconry – Confirmation

15        ST MARY THE VIRGIN, MOTHER OF OUR LORD

15-18   12th Biennial Consultation on Urban Ministry – City of Tshwane

16        Diocesan Board of Trustees (12:30)

Diocesan Finance Board (15:00)

17        Chapter (08:30)

18        Diocesan Standing Committee (08:30)

19        THIRTEENTH SUNDAY AFTER PENTECOST, (20th Sunday of the Year)

Theological Education Sunday

Bishop’s Discretionary Sunday

21        (Archdeaconry Council Meeting – Hennops River)

August 2018 (Cont)

(Archdeaconry Council meeting – Pretoria East)

21-30   Bishop Allan on leave

24        ST BARTHOLOMEW, THE APOSTLE

25        (Archdeaconry Council meeting – Madibeng & Tswane Bokone)

(Friends of Tumelong)

26        FOURTEENTH SUNDAY AFTER PENTECOST, (21st Sunday of the Year)

Tumelong Sunday

  • The Beheading of St John the Baptist

 

 

September 2018

(RELIGIOUS LIFE MONTH)

Special Season of Prayer: Creation, Embertide, Pray for the Religious Life

1          (Archdeaconry Children’s Ministry/Sunday School Teacher’s training)

2          FIFTEENTH SUNDAY AFTER PENTECOST, (22nd Sunday of the Year)

Special Day of Prayer: Young people

St Paul, SaulsvilleConfirmation

6          Clergy Day (08:30)

7          (Archdeaconry Clergy meeting – Magaliesburg – St Barnabas, Mabopane) (10:00)

            (Archdeaconry Clergy meeting – Rustenburg – St Augustine, Lethabong) (10:00)

8          The Birth of the Blessed Virgin Mary

Irene Homes Thanksgiving & Annual General Meeting

9          SIXTEENTH SUNDAY AFTER PENTECOST, (23rd Sunday of the Year)

            St Francis, Waterkloof – Confirmation

15        (Friends of Tumelong Meeting)

            (Mother’s Union Executive Pretoria East) (09:00)

(Archdeaconry Council meeting – Magaliesburg – CTK, Mabopane) (14:00)

(Archdeaconry Council meeting – Rustenburg – St Andrew, Tlhabane (14:00)

16        SEVENTEENTH SUNDAY AFTER PENTECOST, (24th Sunday of the Year)

            St Mary’s Day School For Girls – Confirmation (09:00)

19        Tumelong Board meeting (15:00)

Diocesan Executive Committee meeting (17:00)

21        ST MATTHEW, THE APOSTLE

23        EIGHTEENTH SUNDAY AFTER PENTECOST, (25th Sunday of the Year)

23        (Heritage Day) – Public Holiday

23–26  Synod of Bishops – Kopanong Hotel & Conference Centre, Benoni

26        Ember Day    

26-29   Provincial Standing Committee Kopanong Hotel & Conference Centre, Benoni

28        Ember Day

29        ST MICHAEL AND ALL ANGELS

30        NINETEENTH SUNDAY AFTER PENTECOST, Ember Sunday

(26th Sunday of the year)

Bishop’s Discretionary Sunday

 

 

October 2018

Dedicated to Madibeng Archdeaconry

3          St Alban’s College Foundation (16:00)

3-6       Anglicans Ablaze Conference – Durban

4          Mother’s Union & AWF Family Clergy Prayer Day – Cathedral (09:00)

5          (Archdeaconry Clergy meeting – Magaliesburg – St James, Moretele West) (10:00)

            (Archdeaconry Clergy meeting – Rustenburg – St Cyprian, Kanana (10:00)

6          St Mary’s DSG – Debutantes’ Ball

7          TWENTIETH SUNDAY AFTER PENTECOST, (27th Sunday of the Year)

St Michael & All Angels – Confirmation

8          St Mary’s Diocesan School for Girls – Valedictory (17:00)

10        St Mary’s Diocesan School for Girls – Prize giving (17:00)

13        Anglican Women’s Fellowship Golf Day

13-14   Diocesan 140th Anniversary –  Archbishop Thabo’s  Visitation

14        TWENTY-FIRST SUNDAY AFTER PENTECOST, (28th Sunday of the Year)

Diocese of Pretoria Diocesan Family Service – 140 years Anniversary

16        St Marys’ DSG – Governing Body meeting (17:00)

17        Diocesan Executive Committee meeting (17:00)

18        ST LUKE, THE EVANGELIST

Special Day of Prayer: Doctors, nurses and hospital chaplains

21        TWENTY-SECOND SUNDAY AFTER PENTECOST, (29th Sunday of the Year)

(SPECIAL DAY OF PRAYER: Prisoners of Conscience)

St Timothy, The Reeds – Confirmation

            Rustenburg Archdeaconry Family Day

23        ST JAMES THE BROTHER OF THE LORD

25        (Irene Homes Governing Body Meeting) (15:00)

28        TWENTY-THIRD SUNDAY AFTER PENTECOST, (30th Sunday of the Year)

            (Special Day of Prayer: Bible Sunday and the Bible Society)

            St Mary’s RefilweConfirmation (08:00)

29        ST SIMON AND ST JUDE, APOSTLES

31        (St Augustine’s Advisory Committee – St Mary’s DSG) (15:00)

 

 

November 2018

(HEALTH & WELLNESS MONTH)

  • ALL SAINTS DAY
  • THE COMMEMORATION OF THE FAITHFUL DEPARTED

            (Archdeaconry Clergy meeting – Magaliesburg – St Stephen, Madidi) (10:00)

            (Archdeaconry Clergy meeting – Rustenburg – All Saints, Ledig) (10:00)

3          Church/Chapel Wardens’ & Rectors’ Budget Conference (08:30)

(Diocesan Children’s Ministry Board Retreat)

4          TWENTY-FOURTH SUNDAY AFTER PENTECOST, (31st Sunday of the Year)

St John,Temba – Confirmation

10        (Mothers’ Union Executive & Council meetings – Rustenburg Archdeaconry) (09:00)

Year End Luncheon – St Alban’s College

11        TWENTY-FIFTH SUNDAY AFTER PENTECOST, (32nd Sunday of the Year)

SPECIAL DAY OF PRAYER: Remembrance Sunday, those who died in war

Christ the King, Thaba Tshwane – Confirmation

13        St Mary’s Diocesan School for Girls Electoral & Governing Body Meetings (17:00)

15        Diocesan Trustees Board (12:30)

Diocesan Finance Board (15:00)

16        Chapter (09:00)

November 2018 (Cont)

17        Diocesan Standing Committee (08:30)

(Archdeaconry Council meeting – Magaliesburg – St Bede, Soshanguve) (14:00)

            (Archdeaconry Council meeting – Rustenburg – CTK, Phokeng) (14:00)

18        THE TWENTY-SIXTH SUNDAY AFTER PENTECOST, (33rd Sunday of the Year)

(Special Day of Prayer: Mission Sunday)

Bishop’s Discretionary Sunday

20        (Archdeaconry Council Meeting – Hennops River)

22        (Mother’s Union Executive & Host Archdeaconry – Madibeng) (09:00)

22        Clergy Day (08:30)

(Archdeaconry Council Meeting – Pretoria East)

24        (Archdeaconry Council Meeting – Madibeng & Tshwane-Bokone)

(Friends of Tumelong Meeting)

25        THE REIGN OF CHRIST, CHRIST THE KING, (34th Sunday of the year)

St Mary, Pretoria North – Confirmation

30        ST ANDREW, APOSTLE

 

 

December 2018

  • Special Day of Prayer: World AIDS Day

(Mother’s Union HIV/Aids Commemoration Day – Madibeng) (09:00)

St Joseph Luka, Rustenburg – Blessing (15:00)

2          FIRST SUNDAY OF ADVENT

Rustenburg Archdeaconry – Confirmation

7          (Archdeaconry Clergy meeting – Magaliesburg – St John, Temba) (10:00)

            (Archdeaconry Clergy meeting – Rustenburg – St Andrew, Tlhabane) (10:00)

8          Clergy Family End-of-Year function

9          SECOND SUNDAY OF ADVENT

St Hilda, Gezina – Confirmation

12        Tumelong Governing Board Meeting (15:00)

Diocesan Executive Committee Meeting (17:00)

Ember Day

15        Ember Day

16        THIRD SUNDAY OF ADVENT, Ember Sunday

Bishop’s Discretionary Sunday

(Day of Reconciliation)

21        Diocesan Office closes

23        FOURTH SUNDAY OF ADVENT

Midnight Mass – St Alban the Martyr Cathedral

24        Christmas Eve – Cathedral

25        CHRISTMAS DAY

26        ST STEPHEN, DEACON & MARTYR

 (Day of Goodwill)

27        ST JOHN, APOSTLE

28        THE HOLY INNOCENTS

30        FIRST SUNDAY AFTER CHRISTMAS

 

Items in Italics – for Bishop’s information

Compiled:      15 December 2017

 

NB:     Dates are subject to change without prior notice